Přínosem spolupráce v projektu byla
- výměna osvědčených pracovních a komunikačních postupů s účastníky projektu,
- výměna zkušeností, jak nejlépe zapojit ukrajinské uprchlíky do aktivního trávení volného času,
- mezinárodní dosah a informovanost partnerských i dalších organizacích o problémech mládeže,
- zvýšení efektivity pomoci,
- schopnost řešit nedostatky a problémy (analýza problémů),
- lepší koordinace činností v souladu s vývojem mezinárodní situace,
- rozšíření stávající nabídky aktivit pro ukrajinské uprchlíky o osvědčené aktivity z jiné partnerské země.
Mezi faktory, které měly pozitivní vliv na navázanou spolupráci, patřily:
- účinný a vhodný tok informací,
- vysoká úroveň kompetencí koordinátorů projektu,
- znalost společných činností,
- dostupnost a vstřícnost,
- popis společných cílů.
Spolupráce institucí je důležitým prvkem v procesu řízení dalšího rozvoje systému sociální péče a integrace. Rodí se nápady a plány na další společné aktivity.
Konkrétní výsledky spolupráce s polským partnerem v projektu:
Samotnou spolupráci s polským partnerem hodnotíme jako povedenou. Ukázal se být cenným zdrojem inspirace a obohacení pro naše aktivity. Nejenže naše vzájemná spolupráce rozšiřovala možnosti aktivit pro mládež, ale také nám umožnila sdílet myšlenky a porovnávat potřeby mládeže jak v České republice, tak v Polsku. Během přípravy projektu jsme očekávali, že specifická situace mladých uprchlíků bude vyžadovat speciální přístup a přípravu. V důsledku toho jsme na české straně v rámci projektu vypracovali pilotní místo pro pracovníka koordinátora aktivit, který byl prostředníkem mezi mladými uprchlíky. Tento koordinátor hrál klíčovou roli při úspěšném fungování projektu a vytvoření podpůrného prostředí pro zapojení a integraci uprchlíků do naší společnosti, také pro koordinaci projektu i vedení komunikace s polskou stranou.
Základem naší spolupráce byla pravidelná komunikace, online setkání, zápisy z těchto setkání, emaily a průběžná komunikace prostřednictvím nástrojů Facebook, Whatsapp, Viber. Tyto komunikační nástroje byly také využity pro sdílení informací a přímou práci s účastníky, protože umožnily rychlý přenos poznatků a informací.
Naše partnerství bylo podpořeno vzájemnou pomocí a podporou při řešení problémů nebo otázek, které v průběhu projektu na obou stranách vznikly.
Konkrétní výsledky spolupráce:
- Společná webová stránka
- Pravidelné měsíční porady nad chodem projektu
- Zapojení 73 účastníků ukrajinské mládeže
- Organizace Závěrečné konference, na níž došlo ke sdílení zkušeností, výsledků zapojených organizací a vyhodnocení spolupráce.
- Zápis poznatků ze závěrečné konference, prezentace výsledků jednotlivých dílčích spoluprací (Smetanka, Unicef, CPIC)
- 15 zapojených spolupracujících subjektů
- Další rozvíjející se mini-spolupráce mezi partnery, snaha navázat na malý projekt projektem velkým
- Centrum „Copernicus“ předal po ukončení projektu Knihovně v Polsku 10 000 zlotých na pokračování klubu pro malé děti a matky, aby aktivita mohla pokračovat
- Česká strana prezentovala projekt formou kulatých stolů, i CPIC a UNICEF pro tvorbu analýzy uprchlíků.
- Oslovení škol v regionu Nový Bor s vysvětlováním principu českého školství pomocí Příručky o Vzdělávání v České republice pro rodiče. Publikace: Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR)
Závěrečná konference projektu
- spolu s Polskými partnery a spolupracujícími organizacemi jsme vzájemně prezentovali výsledky, zážitky a hodnocení dosavadní spolupráce,
- byly srovnány postupy a metodiky, které obě organizace používaly, které byly přínosné pro obě strany. Ukázalo, že Polská strana nezná obdobnou spolupráci s UNICEF, jaká probíhá na české straně,
- poskytla prostor pro diskusi o budoucí spolupráci a možných projektech. Ukázalo se, že role koordinátora je velmi přínosná, ale že část opatření, která byla realizována by vhodně doplňovala školní systém nejenom pro ukrajinskou mládež, ale také pro českou a polskou mládež,
- byly diskutovány nové možnosti spolupráce a plány na další projekty,
- spolupráce s partnerskými organizacemi a polskými partnery během této konference byla klíčová pro sdílení znalostí, zkušeností a pro navázání budoucí spolupráce pro dosažení společných cílů.